«Հայաստանում բնակվող Ռուսաստանի Դաշնության, Ուկրաինայի և Բելառուսի քաղաքացիների շրջանում կատարված գնահատումը» Պրիզմայի և Հայաստանում Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) սերտ համագործակցության արդյունքն է:
Ուկրաինայի պատերազմը հանգեցրել է միլիոնավոր ուկրաինացիների տեղահանմանը և հարյուր հազարավոր ՌԴ և Բելառուսի քաղաքացիների արտագաղթին: Հայաստանը դարձել է այս մարդկանց, հատկապես՝ ՌԴ-ից միգրացիոն հիմնական ուղղություններից մեկը։
Հետազոտության նպատակն է եղել ներկայացնել ինչպես Հայաստան տեղափոխված ՌԴ, Ուկրաինայի և Բելառուսի քաղաքացիների գնահատված թիվը, այնպես էլ վերջիններիս ժողովրդագրական պատկերը, հասկանալ նրանց ծրագրերը և բացահայտել հիմնական մարտահրավերները:
Սա 2022 թվականի հունիսին իրականացված նմանատիպ գնահատման երկրորդ փուլն է։ Այս զեկույցում (հասանելի է անգլերենով) ներկայացված են ինչպես ընթացիկ գնահատման արդյունքները, այնպես էլ նախորդ գնահատման արդյունքների հետ համեմատությունը:

The “Assessment among citizens of Russian Federation, Ukraine, and Belarus living in Armenia” is the result of a close collaboration between Prisma and the International Organization for Migration (IOM) in Armenia.
The war in Ukraine resulted in the displacement of millions of Ukrainians and the migration of hundreds of thousands of Russian Federation and Belarusian citizens. Armenia became one of the main migration destinations for these people, especially the ones from the Russian Federation.
The assessment aims to shed light on the number of Russian Federation, Ukrainian, and Belarusian citizens who have chosen temporary residence in Armenia. Moreover, it delves into their demographic profiles, aspirations, and the challenges they confront.
This marks the second phase of a similar assessment conducted in June 2022. Both the current assessment findings, as well as the comparison with the results of the previous assessment are described in this report.