Հարցվածների 22%-ն աշխատում է առանց գրավոր աշխատանքային պայմանագրի. հետազոտություն
Պրիզմա հետազոտական կազմակերպությունն «Արմավիրի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի, «Իրավունքի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի և Հանրային լրագրության ակումբի հետ ԴԱՏԱ հաշվետու և թափանցիկ գործողություն ծրագրի շրջանակում իրականացնում է «Տվյալահեն քաղաքականությունների բարելավման գործընթացն աշխատանքային իրավունքի ոլորտում» ենթածրագիրը, որի նպատակն է փաստահեն տվյալների միջոցով աշխատանքային պայմանագրերի ոլորտի բարելավմանն ուղղված առաջարկների մշակումը և ներկայացումը որոշում կայացնողներին։
Պրիզմայի կողմից իրականացված հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ հարցված վարձու աշխատողների մոտ 69%-ն աշխատում է գրավոր աշխատանքային կամ քաղաքացիաիրավական պայմանագրով, մինչդեռ 22%-ն աշխատում է առանց պայմանագրի։ Այս երևույթն առավել տարածված է շինարարության, գյուղատնտեսության, հյուրանոցային, ռեստորանային, հանրային սննդի ծառայությունների, ինչպես նաև մեծածախ և մանրածախ առևտրի ոլորտներում։ Պայմանագրերի բացակայությունը վարձատրվող աշխատանքի դեպքում առավել հաճախ է հանդիպում ամենաերիտասարդ (17-25) և ամենատարեց (66-75) անձանց մոտ, ինչպես նաև կրթական առավել ցածր մակարդակ ունեցողների շրջանում։ Պայմանագիր ունեցողների մոտ 27․2%-ը չունի պայմանագրի երկկողմանի ստորագրված, կնքված իր օրինակը։
Այս հետազոտության հետաքրքիր բացահայտումներից է նաև այն փաստը, որ չնայած հարցվողների միայն 8.6%-ն է նշել, որ աշխատավայրում երբևէ խախտվել է իրենց աշխատանքային իրավունքները, վերջիններիս միայն 9․4%-ն է (3 հոգի) քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ։ Ավելին, հավանական խնդիրների առաջացման դեպքում, հարցման մասնակիցների մոտ 19%-ը նշել է, որ որևէ քայլ չի ձեռնարկի։
Հետազոտության արդյունքներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Սույն հետզոտությունն ու ծրագիրն իրականացվում են Ամերիկայի ժողովրդի աջակցությամբ` ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով: Այստեղ արտահայտված տեսակետները և նյութերի բովանդակությունը միմիայն «Արմավիրի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ինն ու ծրագրի գործընկերներինն են և պարտադիր չէ, որ արտահայտեն ԱՄՆ ՄԶԳ կամ ԱՄՆ կառավարության տեսակետները:

Employment contracts in Armenia: 22% of respondents work without a written employment contract
Prisma Research Company within the framework of DATA (Data for Accountable and Transparent Action) Project, together with its partners “Armavir Development Center” NGO, “Center for Rights Development” NGO, “Public Journalism Club” NGO, implements the “Data-based policy improvement process in the field of Labor Law” subproject. The project aims at improving the field of employment contracts and presenting recommendations to decision makers based on research data.
According to the survey conducted by Prisma, about 69% of employees have a written employment or service contract, whereas 22% work without a contract. This phenomenon is more common in the fields of construction, agriculture, hospitality, as well as in wholesale and retail trade services. The absence of contract appears more widespread among the youngest (17-25) and the oldest (66-75) groups of respondents, as well as among those with low level of education. Moreover, almost 27․2% of those who have a contract do not have their copy of bilaterally signed contract.
One of the interesting findings of this research is the fact that although only 8.6% of the respondents mention that their labor rights have ever been violated in their workplace, only 9․4% (3 people) of the them have taken steps in restoring their violated rights. In addition, in case of possible violations, only about 19% of respondents claims that they will not take any steps.
Executive summary of the report in English can be found here.
This research was made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this research are the sole responsibility of Prisma LLC and do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.