Պրիզման իրականացրել է Կատապուլտ ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի վերջնական գնահատումը, որը իրականացրել է Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը (AGBU՝ գլխավոր գործընկեր)՝ Ստեղծարար Հայաստան կազմակերպության (CA՝ համահայատու) հետ համատեղ, Եվրոպական Միության ֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի նպատակն էր զարգացնել Հայաստանի մշակութային ու ստեղծարար ոլորտների (ՄՍՈ) էկոհամակարգը՝ աջակցելով ստեղծարար մասնագետներին և ՄՍՈ–ն խթանող ոլորտներին՝ նպաստելով կենսունակ ու ակտիվ ստեղծարար տնտեսության ձևավորմանը։
Գնահատման նպատակն էր վերլուծել, թե որքանով է ծրագիրը հասել իր նախատեսած արդյունքներին, ինչպես նաև գնահատել դրա ազդեցությունը՝ ստեղծարար ու մշակութային ոլորտների զարգացման գործընթացում։
Գնահատումը իրականացվել է՝ հիմքում ունենալով OECD/DAC որակի գնահատման չափանիշները։ Ծրագիրը գնահատվել է ըստ այս հիմնական չափանիշների՝ համապատասխանություն (relevance), արդյունավետություն (effectiveness), ազդեցություն (impact) և կայունություն (sustainability)։
Գնահատումը կիրառել է որակական բազմամեթոդ մոտեցում։ Փաստաթղթերի ուսումնասիրությանը զուգահեռ իրականացվել է նաև առաջնային տվյալների հավաքագրում՝ խորացված հարցազրույցների, փոքր խմբային քննարկումների և ֆոկուս խմբային քննարկումների ձևաչափով։ Ընդհանուր առմամբ անցկացվել է 26 նման քննարկում ու հարցազրույց՝ ծրագրի շահառուների և շահագրգիռ կողմերի հետ (օրինակ՝ դրամաշնորհ ստացած մասնակիցներ, մշակութային հաստատությունների ներկայացուցիչներ, ոլորտային աջակցող մասնագետներ, փորձագետներ, դոնորներ և պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, ծրագրի թիմի անդամներ և այլն)։
Գնահատման արդյունքները ներկայացվել են RAG (կարմիր-նարնջագույն-կանաչ) մեթոդով՝ պարզ ու տեսանելի ձևով ներկայացնելով ծրագրի գրանցած առաջընթացը։

Final evaluation of the “Katapult Creative Accelerator” Program
Prisma conducted the final evaluation of the Katapult Creative Accelerator Program, an initiative developed by the Armenian General Benevolent Union (AGBU, lead applicant) in collaboration with Creative Armenia (CA, co-applicant) and funded by the European Union (EU). The goal of the program was to catalyze Armenia’s cultural and creative industries ecosystem by supporting creative professionals and the enabling infrastructure that sustains them, thereby fostering a vibrant creative economy.
The purpose of the final evaluation of Katapult Creative Accelerator Program was to assess the level of achieving the project’s outcomes as well as the impact of the project towards revitalizing the creative and cultural industries in Armenia.
The evaluation approach has been guided by the OECD/DAC Quality Standards for Development Evaluation. The evaluation assessed the project against the key OECD/DAC criteria: relevance, effectiveness, impact, and sustainability.
The evaluation employed a qualitative multi-method approach, combining document analysis with primary qualitative data collection through key informant interviews (KIIs), small group discussions (SGDs), and focus group discussions (FGDs). In total, 26 KIIs, SGDs, and FGDs with stakeholders and beneficiaries (e.g., program grantees, cultural institutions, enablers, experts, donor and government representatives, program staff, etc.) were conducted.
The RAG (Red-Amber-Green) method was applied to illustrate the evaluation results and evaluate the program’s performance.