«Պրիզմա» ՍՊԸ-ի փորձագիտական թիմը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի շրջանակներում իրականացրել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն ՀՀ ԱԺ-ի արդյունավետության վերաբերյալ։ Հանրային կարծիքի ուսումնասիրության նպատակն է ապահովել տվյալահեն որոշումների ընդունում՝ ուղղված ՀՀ Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը։
Այս ազգային ներկայացուցչական հետազոտությունն իրականացվել է Հայաստանի 1106 ՏՏ-ների շրջանում՝ տնային տնտեսություններ այցերի միջոցով: Հարցազրույցներն անցկացվել են դեմ առ դեմ՝ օգտագործելով համակարգչի օժանդակությամբ իրականացվող անհատական հարցազրույցների (CAPI) համակարգը:
Հանրային կարծիքի ուսումնասիրությունը կենտրոնացել է մի շարք հիմնական ոլորտների՝ հանրային իրազեկվածության, հանրային մասնակցության և վստահության, ինչպես նաև խորհրդարանի արձագանքման կարողության, թափանցիկության, հաշվետվողականության և ընկալվող արդյունավետության, հետազոտման վրա։ 2024 թվականի հետազոտական զեկույցը ներկայացնում է կարևոր արդյունքներ, որոնք ներառում են նաև նախորդ հինգ տարիների համեմատական վերլուծություն։

The National Opinion Poll on the Effectiveness of the Parliament of Armenia, conducted by Prisma as part of the UNDP program․ The main purpose of the study is to conduct a public opinion survey on perceptions, attitudes of Armenian citizens regarding the National Assembly of the Republic of Armenia.
Under this study, a nationally representative sample of 1106 HHs of Armenia was achieved through household visits. Interviews were conducted face-to-face using the Computer Assisted Personal Interview (CAPI) system.
The research focused on several key areas: public awareness, participation, and trust, alongside parliamentary responsiveness, transparency, accountability, and perceived effectiveness. The 2024 research report highlights important findings and includes a comparative analysis of data from earlier years, representing the fifth way of this survey.