ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ համագործակցությամբ և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աջակցությամբ՝ Պրիզման ղեկավարել է 2024-2029 թվականների համար Հայաստանում երեխայի իրավունքների պաշտպանության բարձրացմանն ուղղված համապարփակ ծրագրի մշակումը։
Այս նախաձեռնությունը զգալի առաջընթաց է Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայում ուրվագծված սկզբունքներն ու պարտավորություններն իրականացնելու երկրի հանձնառության գործում՝ ապահովելու Հայաստանում յուրաքանչյուր երեխայի իրավունքների պաշտպանությունը, իրացումը և դրանց հանդեպ հարգանքը։

Public Policy Development: Comprehensive Program on Child Rights Protection in the Republic of Armenia for 2024-2029
In collaboration with the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia and with the support of UNICEF, Prisma led the elaboration of a comprehensive program aimed at enhancing child rights protection in Armenia for the period 2024-2029.
This initiative represents a significant advancement in the country’s commitment to effectively implementing the principles and obligations outlined in the Convention on the Rights of the Child, ensuring that the rights of every child in Armenia are respected, protected, and fulfilled.