Պրիզման իրականացրել է «Հայաստանի թափոնների կառավարման քաղաքականություն» քառամյա ծրագրի միջանկյալ գնահատումը։ Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի կողմից և ֆինանսավորվում է Շվեդիայի միջազգային զարգացման գործակալության (SIDA) կողմից։ Ծրագրի նպատակն է բարելավել Հայաստանի թափոնների կառավարման ոլորտը՝ ամրապնդելով երկրի կարողությունները թափոնների անվտանգ կառավարման քաղաքականություն իրականացնելու համար։
Այս միջանկյալ գնահատման նպատակն էր վերլուծել հաշվետու ժամանակահատվածում ծրագրի արդյունքների ուղղությամբ գրանցված առաջընթացը և առաջարկներ ներկայացնել ծրագրի իրականացման մեջ անհրաժեշտ փոփոխությունների և բարելավումների վերաբերյալ։
Գնահատման շրջանակը ՏՀԶԿ/ԶԱԿ (OECD/DAC) չափանիշների և շուկայական համակարգերի գնահատման (market systems evaluation) մոտեցումների համադրությամբ է մշակվել։ Գնահատման չափանիշներն էին արդիականությունը և համապատասխանությունը, արդյունավետությունը և ազդեցությունը (մասշտաբը և դիմակայունությունը), հնարավոր կայունությունը, արդյունարարությունը, ինչպես նաև ուսումնասիրվել են միջոլորտային թեմաները, քաղված դասերը և ներկայացվել են առաջարկներ։
Գնահատման համար ընտրվել է տեսության վրա հիմնված մոտեցումը, որը հնարավորություն է տվել համապարփակ գնահատել ինչպես ծրագրի անմիջական արդյունքները, այնպես էլ դրա ներդրումը ավելի լայն համակարգային փոփոխություններում և այդ փոփոխություններից բխող հետագա ազդեցությունները։
Միջանկյալ գնահատումն իրականացվել է խառը մեթոդների մոտեցմամբ՝ կիրառելով որակական և քանակական մեթոդաբանություններ։ Առաջնային տվյալները հավաքվել են հետևյալ մեթոդների կիրառմամբ՝ հարցում (համապետական հարցում/ընտրանքի չափը 623, շահագրգիռ կողմերի հետ հարցում/ընտրանքի չափը 46), առանցքային տեղեկատուների հետ հարցազրույցներ (12 հարցազրույց ծրագրի փորձագետների, շահագրգիռ կողմերի, դոնորների ներկայացուցիչների հետ) և ֆոկուս խմբային քննարկում (մեկ ՖԽՔ ծրագրի թիմի հետ)։ Երկրորդային տվյալները հավաքվել են փաստաթղթերի ուսումնասիրության միջոցով։
Գնահատման արդյունքները և ծրագրի կատարողականն ու առաջընթացը առավել տեսանելի դարձնելու համար կիրառվել է RAG (Կարմիր-Դեղին-Կանաչ) մոտեցումը։

Prisma conducted the mid-term evaluation of the Waste Policy Armenia program, funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and implemented by the American University of Armenia (AUA) Acopian Center for the Environment. This four-year program aims to enhance Armenia’s waste management sector by strengthening its capacity to implement environmentally sound waste management policies.
The purpose of the mid-term evaluation was to evaluate the progress made towards Program outcomes in the reporting period and to inform decisions on adjustments and improvements to Program implementation.
The evaluation framework combined OECD/DAC criteria with a market systems evaluation approach to provide a comprehensive and context-specific assessment. The evaluation criteria were Relevance and Appropriateness, Effectiveness and Impact (Scale and Resilience), Potential Sustainability, Cross-cutting Issues, Lessons Learned and Recommendations.
For this mid-term evaluation, a theory-based design was adopted, enabling a comprehensive assessment of both the program’s direct effects and its contribution to broader systemic changes and further impacts stemming from these systemic alterations. Contribution analysis was selected as the primary analytical method for this mid-term evaluation.
The mid-term evaluation was conducted by employing a mixed methods approach with the application of qualitative and quantitative methodologies. The primary data was collected using the methods of survey (nationwide survey/sample size 623, stakeholder survey/sample size 46), key informant interviews (12 KII with program experts, stakeholders, donor representatives), and focus group discussion (one FGD with the program team). Secondary data was collected through document review.
RAG (Red-Amber-Green) approach was used to visualize the evaluation findings and assess the status of program performance and progress.